20. června 2016

Steampunk aneb O co vlastně jde?


Steampunk je podžánrem sci-fi či fantasy. Vznikl v 80. letech 20. století, odkazuje na kyberpunk a je zaměřený na technologii a páru (angl. steam). Přesněji popisuje společnost a technologie, které jsou založené na páře jako hlavním zdroji energie, která charakterizuje technologie, tvořící kulisy děl tohoto žánru.
Díla se odehrávají v alternativních historiích či sci-fi kulisách. Jde především o alternativní viktoriánskou éru, postapokalyptické prostředí nebo dokonce prostředí divokého západu. Díla představují některé vynálezy, technologie a historické události, které neexistovaly nebo existovaly jindy a jinak.
Steampunk se promítá i do módy, kdy si lidé vyrábějí a upravují oblečení či předměty určené k dennímu užití tak, jak by mohly vypadat ve světě steampunku.


Historie

Pojem zavedl K. W. Jeter v roce 1987 a zavedl do tohoto žánru své knihy a knihy Tima Powerse. Za praotce steampunku je však považován Jules Verne a H. G. Wells. O proslavení žánru se zasloužili také James Blaylock a William Gibson.
Do Česka se tento žánr dostal přibližně v roce 2010 ve formě setkání nadšenců (FateCon, SteamUp), plesů, LARPů nebo her na hrdiny. Před těmito akcemi se však v roce 2009 objevily webové stránky týkající se steampunku (Deeverův steampunkový blog, Nebe plné hvězd, e-časopis Steamzine).

Prostředí
Výchozí prostředí steampunku je „zrealizování“ budoucnosti podle představy lidí v 19. století, většinou z období vlády královny Viktorie v Anglii. Důraz je kladen zejména na módu (korzety, vesty, cylindry, fraky), využívání technologií (ozubená kola, pára, vzducholodě, balóny) a prvky romantismu. Barvy oděvů a doplňků jsou často černé a hnědé, popř. i béžové. Prostředí bývá doplněno jinými žánry – divokým západem (Westernpunk), postapokalyptickým sci-fi nebo fantasy. Nevylučuje se však ani se svými bratrskými žánry – kyberpunk, biopunk, dieselpunk nebo teslapunk.

Podžánry
Ačkoliv je steampunk podžánrem sci-fi či fantasy, tak má i své podžánry.
• Clockpunk – charakteristickým rysem je využívání strojů a přístrojů sestavených z ozubených kol, pružin a hodinových strojků.
• Gaslamp fantasy – orientuje se na viktoriánskou éru; je v něm méně nadpřirozených technologií a příběhy se odehrávají ve světě, který je podobnější realitě.

Steampunk a umění

Filmy – Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech, Vynález zkázy, Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Zlatý kompas, Wild Wild West, Hellboy, Hellboy 2: Zlatá armáda, Město ztracených dětí, Jack a mechanické srdce, Sherlock Holmes, Sucker punch, Van Helsing, apod.
Hry –    pc hry: Arcanum, Dishonored, Mys, Machinarium, BioShock Infinite, The Order: 1886
                hry na hrdiny: Dungeons and Dragons, Příběhy Impéria
                LARP: Tenkrát v El Pasu, Jonesova smyčka
                deskové a figurkové hry: Arkham Horror, Warmachine
Hudba – Abney Park (USA, industrial gothic), The Clockwork Dolls (USA, electronic), Johny Hollow (Kanada, experimental-gothic-ambient), The Men That Will Not Be Blamed For Nothing (Velká Británie, comedy punk-rock), Steam Powered Giraffe (USA, cabaret-folk)
Časopisy a blogy – Steampunk Magazine, Exhibition Hall, Nebe plné vzducholodí, Steamzine

1 komentář:

  1. Steampunk obdivuju už delší dobu a děkuji především za odkazy na hudbu. Abney Park a The Clockwork Dolls znám a poslouchám a díky tobě jsem se naprosto zamilovala do Steam Powered Giraffe :)
    Koukám, že v připravovaných článcích budou i steampunkové knihy, těším se!
    fiamorisrunning.blogspot.cz

    OdpovědětVymazat