24. října 2015

Virginia C. Andrews - Květy z půdy - Květy z půdy #1 (REVIEW)


Autor: Virginia Cleo Andrews
Oficiální název: Flowers in the attic
Série: Květy z půdy
Nakladatelství: Moba
Počet stran: 379

Anotace:
Rodinná sága o spletitých osudech dětí, ke kterým se vlastní rodina zachovala neuvěřitelně krutě a nelítostně.
Jediný tragický zlomek sekundy změní doposud idylický život mladé šťastné rodiny v příběh plný napětí a jen těžko uvěřitelných událostí.
Po otcově smrti se sourozenci Christopher, Cathy a dvojčata Cory a Carrie ocitnou se svou matkou sami, bez domova a zcela bez prostředků. Matka se proto rozhodne pro riskantní návrat ke svým velmi bohatým rodičům, kteří ji však před lety vydědili. Děti tajně zavře do tmavého podkrovního pokoje jinak obrovské vily, kde jim kromě čerstvého vzduchu, slunce a rodičovské lásky chybí především pocit volnosti… Doposud čisté, křehké dětské duše nic nechápou a krutý osud se na nich začíná záhy podepisovat…

Virginia Cleo Andrewsová


Virginia C. Andrews žila v Norfolku ve státu Virginia, USA. V dětství při pádu ze schodů utrpěla vážné poranění zad, po němž byla doživotně upoutána na invalidní vozík. I před svůj handicap vystudovala malířství a brzy se stala úspěšnou módní ilustrátorkou a portrétistkou, pracovala také v reklamě.

Vy svých dílech kombinovala prvky „gotického hororu“ a rodinné ságy, hlavním tématem bylo rodinné tajemství a zakázaná láska. Její romány dosáhly takové oblíbenosti, že byly přeloženy do 14 jazyků (francouzštiny, němčiny, italštiny, španělštiny, holandštiny, japonštiny, korejštiny, turečtiny, řečtiny, finštiny, švédštiny, portugalštiny, hebrejštiny a češtiny).


Postavy

Chris Dollanganger je nejstarší z dětí Corriny a Christophera, je mu 15 let. Je chytrý, sečtělý a rád maluje. Jeho snem je stát se lékařem. Podle jeho sestry Cathy je to „všeználek“. Ze všeho nejvíc miluje svoji matku a přeje si jednou vzít ženu, která bude jako ona. Postava Chrise probíhá spolu s Cathy pubertou a pozoruju u nich největší změnu. Z milujícího Chrise se stal velmi statečný a možná i trochu chladný člověk, což se mu v jeho osudu stává výhodou. On, i ostatní tři děti, mi přirostl neskutečně k srdci.

Cathy Dolanganger je druhé nejstarší dítě a nejstarší dcera, má 12 let. Přijde mi na svůj věk poměrně odvážná a hodně upřímná. Nebojí se říct, co právě cítí a to ji způsobí někdy i problémy. Až vyroste, chce být slavnou tanečnicí a vzít si muže, který bude stejně dokonalý jako jejich tatínek Christopher. Zvláště u Cathy je v knize vidět nespočet změn v oblasti dospívání.

Dvojčata Cory a Carrie jsou 5letá dvojčata, absolutně závislá na sobě a na matce Corrině. Carrie si ráda povídá se všemi různými věcmi, které kolem sebe má, od panenek, hrníčků, až po plyšové hračky. Její dvojče Cory je ohromně talentovaný, co se hudby týče. Během jejich věznění v pokoji se naučí hrát na banjo a kytaru a napíše několik svých vlastních písní.

Corrina Dollanganger alias Corrina Foxworth je mladá a velice atraktivní žena, manželka a zároveň matka čtyř dětí. Nepracuje a jejím snem je mít dokonalou početnou rodinu se svým manželem Christopherem, kterého bezmezně miluje. Zpočátku jsem si říkala, že to je přesně ten typ dokonalé matky, který musí chtít každý, ale po tragické události, při které je nucena se vrátit s dětmi ke svým rodičům se rázem změní a stane se z ní psychicky narušená osoba prahnoucí jen po penězích.


Příběh
Kniha je napsána podle skutečné události.

Žila, byla jedna dokonalá šestičlenná rodina – maminka, tatínek a jejich čtyři krásné děti. Tak začínají pohádky. Tenhle příběh ale začíná tragickou smrtí hlavy rodiny – otce Christophera a tak se mladá matka Corrina a její děti ocitají bez peněz a bez domova. Jediným východiskem je spojit se se svými rodiči, kteří ji před lety vydědili. Když Corrina dostane dopis od své matky, sbalí kufry a s Chrisem, Cathy, Carrie a Corym se vydávají vlakem do nedalekého měst, kde žijí její rodiče. Od chvíle, kdy vstoupí do ohromné vily se jejich život obrátí naruby.

Psychicky narušená babička zavře děti do jedné z ložnic, kam nikdo nechodí a Corrina jim slíbí, že jakmile přesvědčí jejich umírajícího dědečka, aby ji měl znovu rád a napsal ji zpět do závěti, propustí je z jejich vězení. „Bude to zítra, možná za pár dní.“ – to byla slova, která Corrina vypustila a která dávala dětem naději. Z pár dní se ale staly tři roky. Tři roky vězení, bez slunce, bez svobody, bez mateřské lásky.

„Našel mi na paži červenou stopu, kam babička zabodla jehlu, aby mě uspala nějakou  drogou. A ve spánku mi potom nalila na vlasy horký dehet. Musela je předtím zmuchlat pěkně do uzlu, než je tím dehtem polila, protože nevykukoval ani jediný pramínek.“ (strana 226)

Film

Podle knihy Květy z půdy byly natočeny roku 1987 a 2014 stejnojmenné filmy. Ani jeden z filmů jsem neviděla zatím, ale upřímně mě láká spíše novější verze z roku 2014, režírovaná Deborah Chow.

V novější verzi si zahrály hvězdy jako Heather Graham (Californication), Kiernan Shipka (Legenda Korry), Ellen Burtyn (Requiem za sen), Dylan Bruce (Orphan black, Arrow) a mnoho dalších.

Starší verzi z roku 1987 režíroval Jeffrey Bloom a zahráli si tu herci jako Louise Fletcher (Velmi nebezpečné známosti), Kristy Swanson (One tree hill), Leonard Mann (Nevěrně tvá) a jiní. Tato verze mě však svým obsazením tolik neupoutala, a proto myslím, že se na ni ani dívat nebudu.Mé hodnocení

Mám v sobě tolik věcí, které bych vám chtěla sdělit, ale nějak se mi nedostává slov. Knihu jsem četla na doporučení Rodaw a říkala jsem si, že teda zjistím, proč ji to tak dostalo a proč má ráda Virginii C. Andrews. Už to chápu.

Virginia je spisovatelka, která si čtenáře získá nejen svým skvělým stylem psaní, protože je ohromně čtivá, ale hlavně proto, o čem píše. V jejích knihách se objevuje zakázaná láska, incest (Což je pro většinu lidí naprosté tabu.), násilí, týrání, ohromná psychická bolest. Nechci tvrdit, že je kniha jen negativní. Obsahuje velké množství pozitiv, ale právě díky tomu, že se nebála psát o věcech, které v lidském životě skutečně existují, si mě získala.

Vím, že tohle je jen první díl a že na mě čekají další čtyři a pak ještě další spousta jejích sérií, ale Virginia se stala jednou z mých oblíbených spisovatelek a musím říct, že právě kniha Květy z půdy je mou srdcovou záležitostí, kterou bych doporučila všema deseti. Za mě rozhodně *5/5 a děkuji Rodaw, že se o téhle spisovatelce vůbec zmínila.

Děkuji internetovému knihkupectví megaknihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat