27. září 2015

J. K. Rowling - Harry Potter a Tajemná komnata - Harry Potter #2 (REVIEW)


Autor: Joanne Kathleen Rowling
Oficiální název: Harry Potter and the Chamber of secrets
Série: Harry Potter
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 286

Anotace:
VÍTEJTE PODRUHÉ V BRADAVICKÉ ŠKOLE ČAR A KOUZEL!
Harry se vrací po prázdninách do školy a netuší, že tentokrát mu hrozí smrtelné nebezpečí. V Bradavicích se začínají dít prapodivné věci, při kterých tuhne krev v žilách, a nikdo z žáků netuší, že pradávná legenda se stala skutečností… TAJEMNÁ KOMNATA SE ZNOVU OTEVŘELA!


Joanne Kathleen Rowling

J. K. Rowling se narodila roku 1965 ve Velké Británii. Je známá nejen díky svojí nejslavnější sérii o čarodějném učni Harry Potterovi, ale také díky svému životnímu příběhu, kdy se z života na sociálních dávkách stala během pěti let multimilionářkou. V roce 2008 byla označena za 12. nejbohatší ženu v Británii. Stala se filantropkou a podporuje organizace Comic Refilef, One Parent Families a Multiple Sclerosis Society of Great Britain. V roce 2001 se vdala a s manželem si pořídili tři děti.


Série Harryho Pottera zahrnuje celkem 7 knih a další 3 doplňkové knihy (Famfrpál v průběhu věků, Bajky barda Beedleho a Fantastická zvířata a kde je najít). Dále vydala knihu Prázdné místo a pod mužským pseudonymem Robert Galbraith napsala knihy Volání kukačky a Hedvábník.


Postavy

Harry Potter byl to svých 11. narozenin naprosto obyčejným chlapcem, který žil u svých pěstounů – Dursleyových, jelikož jeho rodiče byli zavražděni zlým černokněžníkem Lordem Voldemortem, který chtěl zabít i Harryho, ale ten smrtící kletbu jako jediný přežil. V den jeho 11. narozenin se mu však obrátí svět o 180° a Harry najednou zjistí, že je kouzelník. Teď jde již do druhého ročníku Školy čar a kouzel v Bradavicích.

Ron Weasley je trochu potřeštěný a bojácný zrzek, který se jako první seznámí s Harrym a stane se jeho nejlepším přítelem. Ron pochází z čistokrevné rodiny kouzelníků, která však poměrně trpí nedostatkem peněz a většina věcí se dědí z dítěte na dítě. Jeho otec Arthur pracuje na Ministerstvu kouzel v Odboru zneužívání mudlovských věcí. Má celkem 5 bratrů a 1 sestru.

Hermiona Grangerová je velice chytrá malá čarodějka, která se po zápase s horským trollem taktéž stane Harryho nejlepší kamarádkou. Pochází z mudlovské rodiny a její rodiče pracují jako zubaři. Je hodně sečtělá a ráda se učí. Patří mezi nejchytřejší čarodějky v ročníku a vždy všechno ví. Je také velmi statečná a dokáže pomoci svým přátelům, když je trápí nějaký problém a dokonce se za ně dokáže postavit, i když jim hrozí smrtelné nebezpečí.


Příběh

Harry a jeho přátelé, ale i nepřátelé, jsou ve druhém ročníku Bradavické školy čar a kouzel. Na konci prvního ročníku se Harry snažil zachránit Kámen mudrců a po 11 letech se setkal znovu s Lordem Voldemortem alias Tím, jehož jméno se nevyslovuje.

Harry se s kamarády těší na nový školní rok a nová dobrodružství, která však mohou být opět smrtelná. Zdá se, že Lord Voldemort se jen tak nevzdává a opravdu chce znovu získat svoji moc. Využije k tomu deník a jako vzpomínka se vrátí. Tento rok se také otevře Tajemná komnata, která vypustí do hradu obrovského netvora. Dokáže Harry s přáteli toto obří monstrum zabít a zničit vzpomínku na Voldemorta?

„Její kosti zůstanou v Komnatě ležet navždy.“ (strana 247)


Film

Nebudu tu psát nic o tom, že kniha je lepší než film. V tomto případě to takhle posuzovat nechci a ani vlastně nemůžu, protože kniha i film mají něco do sebe. Mají v sobě něco originálního a úchvatného.

Herecké obsazení a vlastně i samotné výkony herců jsou obdivuhodné a stejně tak obdivuhodné je to, že se kniha nijak nevzdaluje od své knižní předlohy.

Je báječné, že byly tyto knihy zfilmovány a i když jsem knihy četla několikrát a shlédnutí filmů se šplhá až do stovek, tak mě tahle série zatím ještě neomrzela a ani snad neomrzí. Je pro mě originální, i když většinu replik znám nazpaměť. Nemám co vytknout!


Mé hodnocení

Jelikož polovina z Vás už jistě ví, jak dopadne celá série o tomto čaroději, tak se tu nebudu dlouze vypisovat. Zkrátka a dobře Harry Potter, ať už kniha nebo film jsou naprosto skvělá série, která si zaslouží ohromnou úctu a spolu se sérií také samotná autorka. Pro mě je tato série ohromně srdcovou záležitostí a já si nemůžu dovolit než dát této knize *5/5, protože je zábavná, čtivá, a i když je tento díl ještě poměrně dětský, tak je napínavá a já jsem si čtení ohromně užívala.

3 komentáře:

 1. Souhlasím s tebou ve všech bodech :) Harry Potter je úžasná kniha i film. Mě nejvíce uchvátil třetí díl, Vezeň z Azkabanu. Přečetla jsem ho za tři krásné dny... Miluju ten pocit, když čtu HP a přemístím se do jiného života, světa... Bradavice je můj domov! ♥
  :D Super recenze:)
  www.adele-seven.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Přesně, taky se mi líbí, jak se filmy drží knižních předloh... :) Tento díl se řadí mezi ty nejslabší, no já prostě radši Relikvie :D Skvělá recenze :))

  OdpovědětVymazat
 3. Úžasná recenze, miluju Harryho Pottera! :)
  http://onebookfanatic.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat