23. května 2015

Richelle Mead - Vampýrská akademie - Vampýrská akademie #1 (REVIEW)

Autor: Richelle Mead
Oficiální název: Vampire academy
Série: Vampýrská akademie #1
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 279

Anotace:
Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové. Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…


Richelle Mead

Richelle Mead je americká spisovatelka, píšící fantasy. Narodila se 12. listopadu 1976 v Michiganu v USA. V současné době žije v Seattlu. Na Univerzitě v Michiganu získala bakalářský titul v oboru všeobecných studií a magisterský titul na West Michigan University v oboru komparativní religionistiky. Další magisterský titul získala v oboru pedagogiky se zaměřením na anglický jazyk na Washingtonské univerzitě.

Nyní se plně věnuje psaní svých knih. Je fascinována mytologií a folklórem. Ve volném čase cestuje, nakupuje a má ráda míchání koktejlů. Tvrdí, že je závislá na kávě, neustále bojuje s prokrastinací a je zapálená pro všechny vtipné a zábavné věci.


Postavy

Rose je sebevědomá a hodně drzá dhampýrka, ale díky tomuto postoji si vybudovala respekt nejen mezi studenty, ale i mezi učiteli. Právě z jejího pohledu je vyprávěn celý příběh. Je také hodně tvrdohlavá a výbušná, má však ochranitelskou duši, pokud se jedná o její nejlepší kamarádku Lissu, se kterou má tzv. Pouto. Ví, že je pro kluky (nejen jejího věku) přitažlivá a značně toho využívá. V knize chrlí nejen vtipnými hláškami, ale i mnou oblíbeným sarkasmem.

Lissa je pravým opakem Rose. Je morojskou princeznou a také poslední členkou urozeného rodu Dragomirů. Je citlivá a empatická, má ráda zvířata a kdykoliv je někdo v nebezpečí nebo je zraněný, má potřebu kdykoliv pomoct. Ale to si na ni vybírá také svoji daň ve formě depresí a sebepoškozování, které nemůže ovládat. Pro svoji nejlepší kamarádku Rose by položila ruku do ohně – ostatně to už přeci jednou udělala.

Romance

Lissa a Christian. Christian Ozzera je všemi zavrhovaný královský moroj. A to vše jen díky tomu, že jeho rodiče se stali Strigoji. Lissa díky němu však pociťuje klid v duši a cítí se šťastná. Během prvního dílu je vidět vývoj jejich vztahu, jak se do sebe pomalu zamilují a jsou pro sebe schopni čehokoliv, ačkoliv jim to Rose zpočátku nepřeje.

Rose a Dimitrij. Ano. Úžasný Rus Dimitrij Belikov. Tento vztah je zpočátku jen profesionální, jelikož Dimitrij má Rose dostat do formy, když všichni zjišťují, že během dvou let vůbec netrénovala. Rose k němu pomalu začíná cítit víc a víc a je zklamaná, když zjišťuje, že pro Dimitrije nic neznamená. Na konci knihy se však pravda ukáže, a ačkoliv oba ví, že spolu nemohou být, jsou souzeni jeden druhému.


Příběh

V tomto příběhu existují tři základní skupiny kromě lidí – Morojové, což jsou královští vampýři; Dhampýři jsou kříženci vampýrů a lidí a poslední a nejnebezpečnější skupinou jsou Strigojové – červenoocí vampýři, kteří jsou dávno po smrti, jsou extrémně silní a chtějí ovládnout svět vampýrů. Strigojem se můžete stát tak, že vás kousne jiný Strigoj – čili nedobrovolně, anebo dobrovolně – když vy sami vezmete všechnu krev některému z Morojů.

Jelikož Morojům hrozí ze strany Strigojů velké nebezpečí (a také proto, že nejsou tak silní), musí mít svého strážce – dhampýra. Rose je strážkyní své nejlepší kamarádky Lissy – morojské princezny – jediné z rodu Dragomirů. Rose proto musí tvrdě cvičit bojová umění na Akademii sv. Vladimíra, aby se z ní stala oficiální strážkyně Lissy. Jejímu zvolení napomáhá také pouto, které s Lissou má, díky kterému ví, jak se přesně Lissa cítí a zda není v nebezpečí.

Když jsou Lissa a Rose po dvou letech na útěku opět přivedeny na akademii, na Rose začíná dohlížet ruský strážce Dimitrij Belikov. Ten slíbí, že bude Rose trénovat, aby se znovu dostala do formy a mohla se rovnat svým spolužákům – novicům. Rose se však do Dimitrije zamiluje a to není její jediný problém – jelikož Lissa přestává zvládat své magické schopnosti. Vyřeší se všechny problémy, nebo bude vše jen horší?

Film

Minulý rok byla premiéra zfilmované Vampýrské akademie. Princeznu Lissu si zahrála Lucy Fry a divošku Rose hrála krásná Zoey Deutch.


Musím osobně přiznat, že jsem byla zvědavá, jak moc se film bude lišit od knihy. Kupodivu, téměř vůbec. Film byl skutečně věrnou kopií knihy a za to jsem moc ráda. Jako v knize i zde je prvotní pouto mezi dívkami a vedlejšími dějovými linkami jsou pak romantické okamžiky.

Ani tady nechybí Rosin sarkasmus a její vtipné hlášky, kterými si získala spousty čtenářů. Tento film mohu jen doporučit, protože Zoey a Danilla jsou naprosto skvělí a ta knižní chemie mezi nimi se přesunula i na filmové plátno. BIG LIKE!!!
Mé hodnocení

O této knize se nedá říct, že by byla nudná. Proč? Rose každou chvíli vytasí nějakou vtipnou poznámku, nebo začne využívat svého skvělého sarkastického humoru. A pokud zrovna není čas na vtipné okamžiky, je knížka romantická (ale opravdu ne moc, což já osobně hodně oceňuji) a hodně, hooooooooooodně, akční a POZOR! to i na začátku.

Ačkoliv jsem knížku četla, když vyšla a tohle byl tedy re-reading, tak jsem z ní stejně nadšená, jako poprvé. Nebo vlastně možná i víc. Je čtivá a Richelle má velmi specifický styl psaní, který mému srdci lahodí. Upíry jsem přestala mít ráda hned po Stmívání, ale tato série bude v mém srdci stále na prvním místě, protože je naprosto skvělá a já mohu jen říct *5/5!


1 komentář:

  1. Já jsem si zrovna minulý měsíc koupila celou Vampýrskou akademii v boxu :) Taky plánu re-reading a nechtělo se mi číst zase ty strašné knížky z knihovny, které se rozpadají na každé stránce :/

    OdpovědětVymazat