31. března 2015

Čtenářský deník - Rozmarné léto


Autor: Vladislav Vančura

Oficiální název: Rozmarné léto

Nakladatelství: Československý spisovatel

Počet stran: 122

Vladislav Vančura – narodil se v Háji ve Slezsku. Dětství prožil na venkově, kde získal lásku k přírodě a koním. Pracoval jako lékař na Zbraslavi. Byl členem a prvním předsedou Devětsilu. Za okupace vedl spisovatelskou sekci Výboru inteligence – ilegální odbojová organizace. V květnu 1942 byl zatčen a 1. června byl popraven na Kobyliské střelnici. Roku 1946 byl jmenován národním umělcem. Mezi jeho díla patří Markéta Lazarová, Rozmarné léto, atd.

Román – prozaický epický žánr. Obsahuje spoustu epizod a motivů. Je delší než povídka nebo novela.
Drama – základní literární druh a žánr. Příběh se tvoří pomocí monologů a dialogů.
Povídka – prozaický epický útvar kratšího rozsahu. Obsahuje omezený časový úsek a počet osob.

Česká próza od konce1. SV do konce 2. SV – projevuje se vliv avantgardy, zvláště moderní poezie. Využívá asociace, lyričnosti a obraznosti. Imaginace souvisí s fantazií.

Okolnosti vzniku díla – dílo je protipólem předchozího románu. Román nabízí veselé vyprávění, plné bezstarostnosti a vtipných paradoxů. Obálku prvních vydání vytvořil Josef Čapek.

Téma – mezi témata tohoto díla patří konfrontace všedního života ospalého městečka, milostná poblouznění a obrázek manželství. Hlavním tématem je kritika maloměšťáctví. Radost z vyprávění je důležitější než zápletka a psychologie postav.

Kompozice – důsledně se přidržuje chronologické posloupnosti s minimem odboček. Text je rozdělen do mnoha krátkých kapitolek, které jsou označeny ironickými názvy.

Jazyk a styl – autorův styl oplývá velkou nápaditostí. Je bohatý, mnohovrstevnatý a jsou časté archaismy, přechodníky a knižní obraty, které mají u moderního čtenáře způsobit lepší vnímání textu a literatury. Autor se inspiroval humanistickou češtinou a snažil se oživit řadu dávno zapomenutých slov.

PostavyAntonín Důra – starší muž a majitel říčních lázní v městečku Krokovy Vary. Je to záletník, který se bláznivě zakouká do pomocnice Anny. Svoji ženu už nemá rád a užívá si života. Stará se o své tělo, které je pro něj nejdůležitější.
Kateřina Důrová – Antonínova manželka a nepřitažlivá obtloustlá žena. Není ve svém manželství šťastná. Je nehezká a podezřívavá. Dokonalost vidí v kouzelníkovi Arnoštkovi.
Kanovník „abbé“ Roch – největší mravokárce, sám je však okouzlen dívkou Annou. Je to vzdělaný knihomol a přítel Antonína a Huga.
Major Hugo – přítel Antonína a kanovníka, bývalý voják. Je slušně vychovaný. Také podlehne kouzlu pomocnice Anny.
Kouzelník Arnoštek – je to kouzelník, akrobat, polykač ohně z Nizozemí. Putuje po světě s pomocnicí Annou.
Anna – pomocnice Arnoštka, pravděpodobně jeho přítelkyně, Pomáhá mu při vystoupeních – vybírá peníze. Za svobodna se jmenovala Nezválková.

Děj – Antonín, Ruch a Hugo jsou přátelé a žijí v lázeňském městě Krokovy Vary. Kvůli špatnému počasí a stereotypu se však ve městě nudí. Do města přijede kouzelník Arnoštek s pomocnicí Annou, do které se všichni tři přátelé bláznivě zamilují a každý z nich s ní stráví noc. Antonínova manželka, Kateřina, nevěru odhalí a Antonína opustí. Při jednou vystoupení se Arnoštek zraní a místo něj vystupuje Anna. Kateřina se vrátí ke svému manželovi a Arnoštek s Annou opouštějí město. Krokovy Vary se tak vrací se svému stereotypnímu životu.

Úryvek – „Tento způsob léta,“ děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, „zdá se mi poněkud nešťastným. Je chladno a můj dech, jakkoliv jsem nepozřel vody, je mrazivý. Který měsíc nám zbývá, jestliže ani červen není dost vhodný, abychom pečovali o zdraví a o tělesnou čistotu?
Nuže, ať je podnebí příznivé čili nic, tyto věci nesnesou odkladu.“

4 komentáře:

 1. Rozmarné léto nemám ráda. Nemusela jsem ho číst, ale musela jsem se dívat na film a potom psát esej, takže mi to dokonale znechutilo :D Ale stejně se mi to moc nelíbilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebudu ti lhát :D Mě se taky nelíbilo :D Ale když už jsem to četla, tak proč to sem nepřidat :D

   Vymazat
  2. To jsem ráda, že nejsem sama :D

   Vymazat
 2. Nelíbilo? Ou. A já si zrovna myslela, že to bude super knížka a dala si ji na maturitní seznam :D Ale ještě jsem ji nečetla.

  OdpovědětVymazat