7. ledna 2015

Veronica Rossi - Pod nekonečnou oblohou - Nebe #1 (REVIEW)

  
Autor: Veronica Rossi
Oficiální název: Under the never sky
Série: Nebe #1
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 327
Anotace:
Sedmnáctiletá Árie nikdy nepoznala nic jiného než bezpečí Blaženosti, světa privilegovaných chráněného důmyslným obranným systémem. Citlivá dívka nadaná nádherným hlasem, dcera významné vědkyně, se shodou podivných náhod ocitne tam, kam nikdy neměla vkročit – v Obchodě se smrtí, nebezpečném vnějším světě pod nekonečnou oblohou plnou smrtícího éteru, na rozdíl od virtuálních Říší, v nichž dosud pobývala, krutém a nemilosrdném. Stala se totiž svědkem něčeho, co nikdy neměla vidět, a změnila se v nepohodlnou svědkyni.
Setkání kultivované Osadnice s nebezpečným Outsiderem, divokým Peregrinem, mladším bratrem Krvepána kmene Tideů, od základu změní její život i žebříček hodnot. Peregrin hledám záhadně zmizelého synovce a uzavře s Árií, která zoufale touží nalézt svou matku, výměnný obchod – on ušetří její život a ona mu umožní vstup do Říší. Oba mladí lidé se vydávají na nebezpečnou pouť pod éterovým nebem, jejíž výsledek je nejistý. Árie Peregrina zprvu ze srdce nenávidí, ale záhy zjistí, že v jeho přítomnosti může poprvé v životě volně prožívat své city a snít sny, mimo jiné proto, že Peregrin je Označený a emoce jiných dokáže cítit stejně snadno jako jiní vůně, chlad nebo teplo. Když se přihlásí láska, dívka ji nedokáže příliš vzdorovat a ocitá se před zdánlivě neřešitelným rozporem. Dokáže zůstat věrná svým citům a zároveň nezapřít svůj původ?


Veronica Rossi

Veronica Rossi se narodila v brazilském Riu de Janeiro. Vyrůstala a žila na různých místech po celém světě a nakonec se s manželem a dvěma syny usadila v severní Kalifornii. Absolvovala bakalářské studium na univerzitě v Los Angeles (UCLA) a potom studovala výtvarné umění v San Francisku. Ve svém volném čase čte, maluje a počítá každou minutu, než se dostane zpátky k psaní příběhů a imaginárních lidech.
Veronica mimořádně úspěšně debutovala postapokalyptickou sci-fi trilogií pro mládež, jejíž první část je kniha s názvem Pod nekonečnou oblohou. Práva byla už prodána do více než dvaceti pěti zemí a filmová práva získala společnost Warner Bros.Postavy

Árie je Osadnice žijící v Lusku. Jako každý nosí na levém oku zařízení, tzv. moudrooko, díky kterému má možnost, se objevit v jakékoliv Říši chce. Moudrooko pro ni však znamená mnohem víc. Je to jediná možnost, jak může být se svojí matkou, která byla kvůli výzkumu převezena do jiného Lusku. Vše se ale změní, když od své matky přestane dostávat zprávy a dokonce i přijde o své moudrooko. A právě proto Árie nestojí o bezpečí svého Lusku a je odhodlaná zjistit, co se její matce stalo i za cenu, že by ve světě pod nekonečnou oblohou měla zemřít.

Peregrin je oproti Árii úplně jiný. Pro ni je to Divoch, Outsider. Peregrin žije ve světě, který je Osadníky nazývám Obchod se smrtí. V tomto světě neexistují nejmodernější technologie a svět je přesně takový, jaký má být. Touží se dostat na místo svého bratra a stát se tak Krvepánem svého kmene, kmene Tideů. Když Osadníci unesou jeho synovce, má pocit, že selhal a jediná možnost, jak ho zachránit, je nechat Árii naživu, jelikož jediná ona mu může pomoci ho zachránit.
Příběh

Jak již bylo řečeno v mnoha recenzích, kniha má OPRAVDU strašný začátek, jelikož spisovatelka počítá evidentně s tím, že všichni její svět znají a ví, jak to funguje v Lusku i v Obchodě se smrtí. Což bych knize možná trošku vytkla, jelikož než se čtenář rozkouká, tak má za sebou téměř polovinu knihy a to je škoda. Nicméně vše začíná tím, že se Árie s partou svých kamarádů rozhodne porušit pár pravidel a společně se vydají do nebezpečného světa s éterovým nebem. Po strašlivé tragédii se vrací zpět a z celého zločinu je obviněna ona sama a jejím trestem je život v Obchodě se smrtí.

Peregrin je na tento život ale zvyklý a moc rád by získal titul Krvepána, který má jeho bratr. Když však najde moudrooko a s ním i Árii, ví, že něco není v pořádku. V té chvíli je unesen jeho synovec a Perry si to dává za vinu, jelikož ho měl ochraňovat. S Árií uzavře obchod, který říká, že ji nechá naživu, pokud mu pomůže se dostat do Lusku, aby mohl svého synovce zachránit. Árie na oplátku chce nejenom svůj život, ale i opravené moudooko, díky kterému by se spojila s matkou a pokusila se dostat zpátky do Říší.

Po 100 stranách se příběh začne ubírat zcela jiným směrem a čtenář má pocit, jakoby byl součástí příběhu. Kniha začíná být plná akce, napětí a doufání, že všechno dobře skončí. Ale skončí všechno, tak, jak má?

Mé hodnocení

Když jsem poprvé viděla knižní trailer na internetu, byla jsem z příběhu naprosto unešená. Přečetla jsem si recenzi u Wilindy a říkala si, že ten příběh by se mi možná mohl líbit a tak jsem si knihu pořídila. Než jsem se k ní ale dostala, uběhl přibližně rok.

Na prvních 100 stranách jsem byla poměrně zklamaná, že příběh postupuje takovým tempem, že by kniha měla mít alespoň 600 stran. Ale pak se najednou všechno změnilo a z téměř nudného příběhu, ze kterého jsem byla zpočátku strašně zklamaná, se vyklubalo něco, co mě naprosto uchvátilo. Celý příběh dostal takový spád, že jsem se tím vším prolouskala během pár dní a pak jsem byla smutná, že je konec.

Teď když se na to dívám zpětně si říkám, že kniha tak hezky vygradovala a možná to byl i účel samotné spisovatelky. I když možná mohla se stupňováním akce a napětí začít o něco dříve, protože některé čtenáře by tenhle postup mohl od čtení lehce odradit. Mě ale neodradil a jsem za to nesmírně ráda. Doufám, že další dva díly budou stejně dobré, ne-li lepší. A abych se dostala k ohodnocení knihy, tak ode mě dostává 4/5. Naprosto famózní!


2 komentáře:

  1. Som zvedavá, kedy sa k nej dostanem ja :D Pekná recenzia:)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji :) Taky jsem se k ní dostávala dlouho :) Už se těším až se dostanu k dalším dílům :)

      Vymazat