9. července 2013

Darren Shan - Upírův pomocník - Příběhy Darrena Shana #2 (REVIEW)


Autor: Darren Shan
Oficiální název: The vampire's assistant
Série: Příběhy Darrena Shana #2
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 184

Recenze:

V prvním díle jsme se seznámili s Darrenem Shanem. Chlapcem, který byl nucen opustit svoji rodinu, domov a kamarády, aby jednomu z nich zachránil život. Stal se upírovým pomocníkem a společně s Lartenem Hroozleym se vydal na cesty. Druhý díl začíná lovem. Darren však lidskou krev pít nechce a tím se vnitřně ničí, i když si to nechce připustit. Společně s panem Hroozleym se vrátili zpátky k Circo Monstruoso, panoptiku, ve kterém v prvním díle Darren Shan ukradl cvičenou pavoučici. Tentokrát zde však bude Darren pomáhat svému "pánovi" a ostatním v cirkuse.

Jeho největším problémem, hned po pití lidské krve, je najít si nejlepšího kamaráda. Nakonec ho najde v hadím chlapci jménem Evra Fon. Spřátelí se také z místním chlapcem Samem. Nic se nemůže pokazit. To by si mohl čtenář říct do doby, než se objeví ochránce přírody a zvířat, díky kterému se ze sympaticky vyhlížející knihy stane krvavá lázeň pro silnější žaludky.

Hlavním hrdinou je jako v prvním díle chlapec, který se stal poloupírem, Darren Shan. Není zrovna moc
oblíbený u vás, čtenářů, ale mě na něm nic moc nevadí. I když jeho chování je místy opravdu nesnesitelné a možná i trochu dětinské.
Novou postavou je zde hadí chlapec Evra Fon. Bydlí ve stejném stanu jako Darren a společně se starají o správný chod cirkusu a o Evrova hada, kterému chodí lovit potravu. Později se budou starat ještě navíc o Nárůdek - malé škaredé bytosti nosící na hlavě kápi.
Dále je tu jednou z hlavních postav pan Larten Hroozley. Upír, kterého známe již z prvního dílu. Vlastní cvičenou pavoučici Madame Oktu, kterou mu ukradl sám Darren Shan. Je to mrzout a je šíleně nepříjemný, ale jeho knižní vtípky a hlášky jsou skvělé.
V knize se navíc objevují ještě dvě postavy, které ještě neznáme. Sam Grest - výše zmíněný místní chlapec, který se spřátelí s Darrenem. Má rád nakládané cibulky a chce se přidat k panoptiku. Má velký strach z vlčího muže. Regáč Vegáč, zkráceně Ervé, je ekoválečník bojující proti policistům a lidem, kteří ničí přírodu a zabíjejí zvířata. Taktéž se spřátelí s Darrenem a jeho kamarády, ale na jak dlouho?Autorův styl je odlišný od všech ostatních, jelikož je velmi čtivý a možná i trochu dětský. To však vůbec nevadí, jelikož děj v knize neskutečně rychle graduje a dětské knize se moc nepodobá. Jakmile se do knihy začtete, musíte skončit, protože už je konec a můžete si vzít další díl. Během jednoho odpoledne byste možná někteří zvládli i klidně tři takové knihy. V tomto díle se toho vlastně ani tolik nestane, je to taková oddechovější kniha ze série až na tu ohromě zdrcující scénu na konci knihy. Zde spíše lépe poznáváte postavy a jejich práci a celkově i život v panoptiku.

Série má celkem dvanáct dílů a já přicházím s recenzí teprve na díl druhý. Oproti prvnímu dílu zde děj ke konci opravdu hodně graduje, ačkoliv je zbytek knihy vcelku o ničem. Je to na začátek série takový příjemný rozjezd a uvidíme, jak se celá série vyvine. Knize dávám 4  h v ě z d i č k y - zasloužené hvězdičky. Narazíte zde sice na upíry, kterých je už všude dost, ale žádný z nich není takhle mladý a žádný z nich nesvítí jako Edvard Cullen. Takže směle do toho!

↓ Přidejte si mě :) ↓

3 komentáře:

  1. Já tuhle ságu miluji :3.. Darren je ve skutečnosti v období této knih teprve kluk.Možná proto se ti zdá jeho chování dětinské. :))

    OdpovědětVymazat