26. listopadu 2012

Jane Austen - Láska a přátelství a jiné prózy (REVIEW)


Autor: Jane Austen
Oficiální název: Love and friendship and other early works
Série: ---
Nakladatelství: Daranus
Počet stran: 156

Recenze:


Na tuto knížku jsem narazila úplně náhodou a ani jsem netušila, že jedna z mých oblíbených spisovatelek, Jane Austen, něco takového napsala. Kniha obsahuje 8 krátkých povídek, které měla napsat ve svém raném období života. Někteří se domnívají, že to bylo mezi 13. až 17. rokem jejího života a někteří dokonce tvrdí, že povídku Láska a přátelství začala psát už v jejích 11 letech. Každou z povídek věnovala někomu z rodiny Austenových. Jane si ve své tvorbě hodně potrpí na to, že lidem ukazuje, jak není správné nutit mladé lidi do sňatku bez lásky a tohle dílo není výjimka. Sama Jane na tohle nepřistoupila. Nejspíš se to „naučila“ už v mládí a to se vrylo také do její tvorby.


Povídka Láska a přátelství je příběh smolařky a intrikánky Laury, která nemá zrovna nejjednodušší život. Popisuje ho v dopisech dceři své přítelkyně Isabel. V povídce jde o lásku a také o znovunalezení vlastních příbuzných. Je to nedokončený román, což je škoda, jelikož je to nádherný příběh. Druhá povídka, Jack a Alice, vypráví příběh o věčně opilé Alici, jejíž první avšak neopětovaná láska je k dokonalému Charlesu Adamsovi. Je tolik zahleděn do sebe, že hledá ženu takovou, která by mu byla dostatečně podobná. Zlomí několika ženám srdce – Alici a Lucy. V této povídce je hlavní nešťastná láska, zklamání, zlomené srdce, smrt ale dokonce i štěstí. Frederic a Elfrida je příběh o lásce dvou příbuzných, která se po několika smutných zprávách a zklamáních naplní. V povídce je opět také tématem smrt a tentokrát je to smrt z nerozvážnosti. V další povídce Henry a Eliza se opět odráží láska, ale také nevěra a následné štěstí, smrt a znovunalezení vlastních potomků. Tří sestry jsou, stejně jako první povídka, nedokončený román. Je napsána ve čtyřech dopisech. V této povídce se zrcadlí nerozhodnost, lest a nenávist. V této povídce je hodně znát, že je nedokončená. Je to škoda, protože z toho mohl být hezký příběh. Povídka Krásná Cassandra je povídka rozdělena do 12 extra krátkých kapitol. Odehrává se v průběhu jednoho dne, kdy poznáte, že je Cassanda sice krásná ale až přehnaně drzá. Povídka nemá prakticky žádný děj. Předposlední povídkou je Sir William Mountague. Je to krátká povídka o nerozhodném muži, který kdykoli spatřil krásnou ženu, bezmezně se zamiloval a chtěl se ženit. Poslední povídka Dobrodružství pana Harleyho má velice rychlý spád, jelikož je jen na půl stránky. Povídka popisuje život muže, který znovu nalezne svoji ženu.

Kniha se četla velice lehce, ale jako skoro každá kniha má jak klady tak i zápory. Mám ráda autorčin styl psaní, leč tady se mi nelíbí, že kdykoliv má zmínit nějaké město nebo panství, raději napíše tři pomlčky a tím vše utají. Tyto pasáže se nečetly zrovna lehce, jelikož byl člověk zmatený a nevěděl, odkud daná osoba byla. Každopádně povídky byly pěkné, akorát ty poslední tři byly hrozně krátké, a tak měli hrozně rychlý spád a nehezký děj.


Knihu bych určitě doporučila každému čtenáři, který má alespoň trochu rád Jane Austen a chápe její styl psaní a co jím snaží říct. Dále by se kniha asi líbila lidem, kteří mají rádi lásku, zamilované a občas i smutné příběhy. Myslím, že tito lidé si v každé povídce najdou to své.
Pokud bych však měla porovnat tuto knihu s jinými díly Jane Austen, tak je zde určitě vidět, že je to napsáno v jejím raném období. Její ostatní díla (např. Pýcha a předsudek) jsou určitě více propracovanější a mají zajímavější dějovou linii. Každopádně myslím, že i tato kniha stojí za přečtení a není až tak špatná.

Abych všechno nějak shrnula, tak kniha je velice pěkná a hodí se k zimním (i podzimním) večerům strávených s čajem. Příjemně se čte a je velice lehká na pochopení děje. I přes to, že Jane Austen je jedna z mých oblíbených spisovatelek, je mi líto, že knize musím dát právě tohle hodnocení.


Žádné komentáře:

Okomentovat