30. října 2012

Čtenářský deník - Malý princ


Autor: Antoine de Saint-Exupéry

Oficiální název: Le petit prince

Nakladatelství: Albatros

Počet stran: 100

Antoine de Saint-Exupérynarodil se roku 1900 v Lyonu a tragicky zahynul v létě roku 1944. Patrně byl sestřelen německým letadlem v prostoru Korsiky nebo nad Alpami. Vystudoval jezuitskou školu. Je to humanistický autor, ovlivněný křesťanským existencialismem. Mezi jeho nejznámější díla patří Noční let, Malý princ a Citadela.

Filozofická pohádka – krátký epický fiktivní příběh, ve kterém se ve většině případů objevují smyšlené bytosti. Pojednává o nejhlubších a nejzávažnějších otázkách život a smrti.

Světová meziválečná literatura – období autorů ztracené generace (trauma z války, neschopnost začlenit se do společnosti). Do popředí se dostává existenciální problematika, experimentování s jazykem a formou a subjektivní vnímání času. Mizí vyprávění a literatura je velmi pestrá. Dalšími spisovateli jsou například Gustav Meyrink, John Steinbeck, atd

Okolnosti vzniku díla – autor začal Malého prince psát v nejničivější době svého života, v době porážky a ztráty svobody nejen rodné země, ale i celého světa. V době, kdy v leteckých bojích o Francii zahynuli téměř všichni jeho kamarádi. Byl psán daleko za mořem v době, kdy musel nečinně sedět a tiše trpět. Kniha byla vydána v roce 1943 a je věnována Léonu Werthovi. Obsahuje také autorovy kresby.

Téma – poměrně jednoduchý příběh konfrontuje dnešní svět (snaha o ovládání přírody, závod s časem) s pohledem pohádkového dětského hrdiny, který nachází smysl v úplně jiných věcech – v přátelství a lásce. Střet dětského světa se světem „dospěláků“ se tak v konkrétní rovině stává školou umění žít, obecně naznačuje východiska z krize pociťované v moderní společnosti. Řeší zde základní otázky lidského života, ale dívá se také na negativní problémy. Dospělí lidé postrádají fantazii a jedinou hodnotou je pro ně vlastnictví. Děti umí více ocenit věci kolem sebe.

Kompozice – Malý princ je na začátku a na konci psán chronologicky. Část, kde navštěvuje různé planetky je psán retrospektivně (vzpomíná a vrací se do minulosti). Na začátku knihy autor mluví sám o sobě, popisuje své dětství, používá 1. osobu (Ich-forma). Totéž je užito i na konci knihy. Při popisování činů Malého prince je užívána 3. osoba (Er-forma).

Jazyk a styl – jednoduchá, dětská řeč, spisovná čeština, časté dialogy nebo vnitřní monology, metafory, přirovnání, častá personifikace, hyperbola, zvukomalba, střídání mezi první a třetí osobou.

PostavyMalý princ – malý, čistý, roztomilý, nevinný, nezkažený, citlivý, věrný, milující, křehký, hodný, upřímný, rozumný. Miluje západy slunce a svoji květinu (růži), o kterou se stará.
Autor – dospělý, letec, samotářský, snílek.
Princova květina – myslí si, že je jediná na světě, domýšlivá, marnivá.
Král – vládne celému vesmíru. Každý člověk je jeho poddaný a musí ho poslouchat, neboť jeho rozkazy jsou rozumné. Potřebuje si dokazovat svoji autoritu.
Domýšlivec – chce být všemi obdivován, ale na své planetce žije sám. Neslyší nic, co není projevem obdivu. Slyší jen chválu a je samolibý.
Pijan – pije, aby zapomněl, že se stydí, že pije. Je nešťastný a osamělý.
Byznysmen – neustále zaneprázdněný počítáním hvězd, o kterých si myslí, že jsou jeho.
Lampář – žije na planetce, kde se den a noc střídají každou minutu. Před nějakou dobou mu bylo nařízeno každou noc rozsvěcet lampu a každé ráno ji zhasínat.
Zeměpisec – tráví všechen svůj čas tvorbou map, ale nikdy neopouští svůj stůl k dalším objevům. Myslí si, že je nejdůležitější na světě.
Liška – trochu znuděná. Potřebuje nějakého přítele.
Výhybkář, obchodník – postiženi spěchem a hektickým způsobem života na Zemi, který nemá smysl.

Děj – začátek příběhu se odehrává na poušti, kde jeden mladý pilot letadla havaruje. Když se snaží opravit své letadlo, potká Malého prince, který po něm chce nakreslit beránka. Poté mu začne vyprávět svůj příběh. Spadl na zem z malé planetky B 612. Každý den musel vykopávat kořínky baobabu a vymetal vyhaslé sopky. Jednou mu z jednoho kořínku vyrostla růže. Nejdříve byla zahleděná do sebe a nestarala se o Malého prince. Když jí však řekl, že odjíždí, ukázalo se, že ho má ráda. Při své cestě na Zem navštívil spoustu planet, ale žádná ho nezaujala tak, aby na ní zůstal. Střetával se totiž se samými podivíny, kteří byli zahleděni do sebe a svého malého světa. Když přiletěl na Zem, první, koho potkal, byl had. Ten mu řekl, že když se bude chtít vrátit domů, že mu pomůže. Poté potkal lišku, která chtěla, aby si ji ochočil, aby mohli být navždycky přátelé. Malý princ si lišku ochočil a liška pro něj byla jedinou liškou, kterou potřeboval. Ke konci příběhu letec ještě neopravil své letadlo, ale přišla na ně žízeň, a tak šli hledat studnu. Nakonec ji našli a druhý den se Malý princ nechal uštknout hadem a vrátil se na svoji planetku, za svojí květinou.

Důležité myšlenky – pojem láska je vyjádřen jako odpovědnost. Stáváš se navždy odpovědný za to, co jsi k sobě připoutal (Malý princ – růže).
Další myšlenkou je myšlenka domova. Domov je místo, kde nás někdo čeká a kde se cítíme dobře. Je to místo, kde má život smysl (Malý prince má domov na planetce B 612, protože zde na něj čeká jeho květina. Nikde jinde domov nenachází a tak je odhodlaný zemřít, aby se vrátil tam, kam patří).
„Důležité je to, co je očím neviditelné.“ Tato slova pronesl Malý princ a k tomuto se váže jeden příběh z knihy. Byla to chvíle, kdy letec s Malým princem hledali studnu a najednou ji našli, jako by čekala přímo na ně. Když Malý princ pil, nebyla to pro něj jen voda, ale byl to dárek, který tak dlouho očekával. Podstatu věci nepoznáme na první pohled. Je to záležitost dlouhého poznání, pochopení, snahy a touhy. Správně můžeme vidět jen srdcem.

Úryvek – A prohlásil jsem: „To je bedýnka. Beránek, kterého chceš, je uvnitř.“ Ale byl jsem velice překvapen, když se obličej mého malého soudce rozzářil. „Právě tak jsem to chtěl! Myslíš, že ten beránek bude potřebovat hodně trávy?“ „Proč?“ „Protože u mě doma je všechno malinké…“ „Jistě to postačí. Dal jsem ti docela malého beránka.“ Sklonil se nad kresbu. „No, není tak moc malý… Jé, podívej se, on usnul…“ A tak jsem se seznámil s Malým princem.

9 komentářů:

 1. Opravdu výborně zpracované. Moc mi to pomohlo k vlastnímu rozboru knihy. Díky, Simona

  OdpovědětVymazat
 2. Naprd..Je to moc dlouhý abyhc to mohl napsat do Čtenářského deníku! nedoporučuju

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za kritiku, nic si z ní nedělám, ale ber v potaz, že tohle je vypracováno k maturitě a ne jako normální čtenářský deník na základní škole :)

   Vymazat
  2. Mě to velice pomohlo u rozboru k maturitě :))

   Vymazat
  3. To jsem ráda :) Právě k maturitě tohle je :)

   Vymazat
 3. Výborný zápis k maturitě.Děkuji, moc mi to pomohlo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám radost, že to někomu pomáhá :) Já taktéž děkuji :)

   Vymazat
 4. Potrebuju neakej mensi zapis na zakladni skolu :/ nevite o neakem??

  OdpovědětVymazat